• Подарокот

Милан Берг стои на семафор кога одеднаш до него застанува возило. На задното седиште седи ужасно преплашено девојче со солзи во крупните очи. Таа очајно се обидува да залепи една порака на прозорецот за да му каже нешто. Дали бара негова помош или се работи за нешто друго?

Милан не може да ја прочита пораката – тој е неписмен. Само еден од над два милиони луѓе во Германија кои не знаат да читаат и пишуваат. Но чувствува во себе: девојчето е во смртна опасност. Кога тргнува да ја бара, за него почнува една кошмарна одисеја, а на крајот го чека злокобно сознание: понекогаш вистината е премногу ужасна за да можеме да живееме со неа, па способноста за игнорирање е најголемиот подарок што може да постои!

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Подарокот

  • Издавачка куќа: Сакам Книги
  • Автор: Себастијан Фицек
  • Достапност: На залиха
  • 550 ден


Слични продукти

Сигурен ризик

Сигурен ризик

Две години по своето враќање од Виена, полицискиот инспектор Виктор Николов живее мирен живот во Ско..

Автор:

350 ден

Повикот на кукавицата

Повикот на кукавицата

Број 1 интернационален бестселер. Напнат крими-роман сместен во атмосферата на Лондон – од тивк..

Автор:

550 ден

Жед

Жед

Една жена е најдена мртва во нејзиниот стан, со прегризан врат, по состанокот договорен на Интернет...

Автор:

500 ден

Храмот на натписите

Храмот на натписите

Тлото започнува да се тресе... Консепсион, Чиле, 2010 година. Во целиот тој хаос на Нивес ù приоѓа ж..

Автор:

300 ден

Ознаки: podarokot, sebastijan ficek