• Кога телото вели не

Кога самите не сме способни да му кажеме „не“ на стресот, телото зборува место нас. А кога телото ни зборува, треба да го слушаме.

Може ли човек буквално да умре од осаменост? Дали постои „рак-личност“? Зошто и како се појавуваат артритис, дијабетес, срцеви заболувања, мултиплекс склероза... и дали можат да се излечат?

Врз основа на научните истражувања и своето повеќедецениско искуство, д-р Мате дава одговори на многу важни прашања за ефектот на телоумот врз здравјето и улогата што стресот и индивидуалната емоционална структура ја имаат во многу болести. „Целта на оваа книга е да го опише влијанието на стресот врз здравјето. Тој е толку длабоко скриен и сраснат со нас што го чувствуваме како дел од себе. Се обидуваме да го разбереме телото одвојувајќи го од умот, но тоа е голема предрасуда“, вели д-р Мате.

„Кога телото вели не“ изобилува со животни приказни на многу пациенти. Таа е откровение што придонесува за трансформативни сознанија за тоа дека болеста е начин на кој телото му кажува „не“ на она што умот не може да го признае.

„Габор Мате вешто ги обединува последните достигнувања во биомедицината со личните приказни на пациентите овозможувајќи ни длабок увид во тоа како искуствата го обликуваат нашето здравје и однесување. Книга што мора да се прочита.“ - Брус Липтон, автор на „Биологија на верувањето“

„Ова е мошне важна книга, и за докторите и за обичните луѓе. Во секој случај спасува животи.“ - Питер Левин, доктор по трауматски стрес

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Кога телото вели не

  • Издавачка куќа: Три
  • Автор: Габор Мате
  • Достапност: На залиха
  • 550 ден


Слични продукти

Спокојството е клучот

Спокојството е клучот

Како да постигнеме успех во еден свет во кој сè бега надвор од контрола и во кој често пати се соочу..

Автор:

350 ден

Тајни на лидерството

Тајни на лидерството

Тајните на лидерството што ги употребуваат експертите и врвните професионалци. Постигнете брзи резул..

Автор:

250 ден

Моќта на афирмациите

Моќта на афирмациите

Вие имате моќ да го промените својот живот! Зашто во себе веќе ги носите алатките потребни за тоа. Т..

Автор:

280 ден

Моќта на позитивното мислење

Моќта на позитивното мислење

Размислувајте позитивно и ќе активирате позитивни сили што носат позитивни резултати.„Моќта на позит..

Автор:

450 ден

Ознаки: koga teloto veli ne, gabor mate