„Си повторуваше во себе дека мајка ѝ ја заборавила веќе, а татко ѝ е презафатен, ама потајно се надеваше дека еден ден... дека ќе го има и тој ден кога некој од нив ќе ја земе со себе. Издржуваше секакво малтретирање со надеж дека е само привремено, и ќе заврши кога ќе ја земат оние кои никогаш не требаше да ја остават. Во себе себично го чуваше парчето надеж што ја држеше со полна душа, си мислеше дека ќе се разбуди, кога-тогаш, и дека тој кошмар нема вечно да трае. Сакаше да верува во гласот што ѝ го диктираше срцето. Убедена беше дека нејзината пространа љубов кон нејзините родители, еден ден ќе го растопи ледениот океан од нивната индиферентност кон неа.“

Дали тој ден ќе дојде за малата Маца, девојчето кое по разводот на родителите останува да живее и расте со старата баба со добродушно срце и злобниот чичко алкохоличар, што секојдневно ја малтретира? Дали нејзината љубов ќе го растопи ледениот океан?

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Девојчето со седа коса

  • Издавачка куќа: Збор
  • Автор: Магдалена Елмазовска
  • Достапност: На залиха
  • 320 ден


Слични продукти

Последната пролет во Париз

Една сосема обична старост и рутинска новинарска задача ќе ги спои судбините на две непознати жени. ..

Автор:

450 ден

Како пердув на ветрот

Понекогаш, еден ден може да обележи цел еден живот...На 12 август 2019 година Виола добива неочекува..

Автор:

400 ден

Ќерка на правта

Оваа убаво напишана книга совршено потсетува на топлината и бојата на пустината од Северна Африка.Ле..

Автор:

420 ден

Недела попладне

Малиот Тео расте со сознанието дека не е обично дете, односно дека е „специјален“. Поради тоа, тој м..

Автор:

370 ден

Ознаки: devojceto so seda kosa, magdalena elmazovska