Кога четиринаесетгодишната Мери Болејн доаѓа во дворецот, таа го привлекува вниманието на згодниот и шармантен крал Хенри VIII. Заслепена од љубовта и примамливата улога на неофицијална кралица, наскоро сфаќа дека е пион во амбициозните заговори на нејзиното семејство.

Бидејќи интересот на кралот почнува да опаѓа, Мери е принудена да се повлече и да ја препушти улогата на најдобрата пријателка, а истовремено и ривалка- сестра и Ана. Поради неизвесната иднина која ја чека, Мери ќе мора да му се спротивстави на семејството и да ја земе судбината во свои раце.

"Богат, привлечен роман полн со љубов, секс, амбиции и интриги околу тудорскиот двор на Хенри VIII и озлогласените игри на семејството Болејн." - Њујорк тајмс

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Другата сестра Болејн

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Филипа Грегори
  • Достапност: На залиха
  • 630 ден


Слични продукти

Флоренс Грејс

Флоренс Грејс

Флори Бакли е сираче кое живее во Корнвол и иако животот не и е лесен, сепак таа е исполнета, трчајќ..

Автор:

490 ден

Заколната на молк

Заколната на молк

Некои вистини се толку ужасни, што е подобро никогаш да не се разоткријат… Некои злосторства се прем..

Автор:

490 ден

Кодно име Хелен

Кодно име Хелен

Убава. Храбра. Опасна. Жена со повеќе имиња. Единствена која знае да кодира пораки и станува најмоќн..

Автор:

550 ден

Печуркарката

Печуркарката

Младата Сара веќе седум години оди по истата патека во шумата, од пролет до есен собира печурки, кои..

Автор:

350 ден

Ознаки: drugata sestra bolejn, filipa gregori