• Свети ереси

Рајан Кјузак растеше побрзо од другите. Така е тоа кога си најстар од шесте деца, кога мајката е умрена, а татко ти е алкохоличар. Никој не вели дека Рајан е глуп. Ниту зад неговиот грб. Проблемот е во луѓето што го опкружуваат. Водачот на бандата го користи неговиот татко како „чистач“.Сосетката тврди дека само сака да помогне, но можеби сака нешто повеќе од тоа. Проститутката бара човек за кој никогаш не претпоставувала дека ќе ѝ недостасувасѐ додека една ноќ тој не исчезна без трага…

На страната на Рајан е само неговата девојка Карин. Ако и неа ја испушти, останува сосема сам.

Всушност не знаеш колку си јак, додека силата не ти затреба. Тинејџери, убиство, психолошки роман, распаднати семејства, секс, дрога, алкохол, Лондон, Ирска…

Романот ја доби престижната награда „Бејлис“ за најдобра женска фикција во 2016 година. Истата година „Свети ереси“ е добитник и на наградата „Дезмонд Елиот“ за дебитантски роман.

„Моќен роман.“ ‒ Вашингтон пост

„Неверојатна приказна и крај што ве остава без здив.“ ‒ Њујорк Тајмс

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Свети ереси

  • Издавачка куќа: Бата Прес
  • Автор: Лиза Макинерни
  • Достапност: На залиха
  • 500 ден


Слични продукти

Мрачен мотив

Мрачен мотив

Добре дојдовте во светот на брилијантниот детектив со необичен ум – инспектор Гамаш, легенда од ранг..

Автор:

400 ден

Речиси нормално семејство

Речиси нормално семејство

"Речиси нормално семејство" е напнат роман за компромисите што ги правиме со самите себеси за да одг..

Автор:

500 ден

Крвава венчавка

Крвава венчавка

Софи е млада вдовица која секое утро се буди со солзи во очите и грутка во грлото, прогонувана од ви..

Автор:

450 ден

Не напуштај ме

Не напуштај ме

Пред единаесет години, Линдзи Неш побегнала од својот насилен сопруг сред ноќ, заедно со својата мал..

Автор:

450 ден

Ознаки: sveti eresi, liza makinerni