• Клетва

Реши дека нема да ги даде ни мајка си ни сестрите, што и да се случи. Му даде завет на татко си дека ќе се бори за нив до последниот здив.Во тој момент помисли дека не е сосем сигурна дали тоа беше вистински завет или беше клетва.

Идиличниот живот на семејството Станимировиќ од корен ќе се промени кога нивното мирно банатско село ќе го зафати виорот на Втората светска војна. Таткото Јован ќе мора да го напушти семејството за да се вклучи во борбата против окупаторот, а неговата најстара ќерка Душанка ќе направи се за да ги заштити мајка си и трите помлади сестри. Во тоа ќе и помогне баба и Радојка, надалеку прочуена по своите моќи и своите напивки.

Јелена Бачиќ Алимпиќ,една од најпопуларните српски авторки, ни раскажува една емотивна и силна приказна за неизмерната љубов, храброст и преданост. Романот "Клетва" е омаж на човечката сила и потсетување дека со упорност и истрајност може да се надминат и најголемите ужаси и страдања...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Клетва

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Јелена Бачиќ Алимпиќ
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден


Слични продукти

Ова мое срце

Ова мое срце

Моли Сомервил има репутација на бељаџика. Има нешто што внатрешно ја јаде и одвреме-навреме ѝ создав..

Автор:

390 ден

Што остави зад себе

Што остави зад себе

1929 година: На осумнаесетгодишна возраст Клара е растргната помеѓу љубовта на нејзиниот живот и неј..

Автор:

460 ден

Девојката на сликата

Девојката на сликата

Пред да си замине од овој свет, таа мора нешто да направи. Го допре писмото во џебот. Помисли н..

Автор:

550 ден

Шиндлеровата листа

Шиндлеровата листа

Романот "Шиндлеровата листа" предизвикал опширна полемика поради покажувањето на еден друг поглед на..

Автор:

550 ден

Ознаки: kletva, jelena bacikj alimpikj