• Долга реса крај морето

Приказна за љубовта, пријателството, надежта и егзилот, која е актуелна и денес, и покрај тоа што се одвива во минатото.

Кон крајот на граѓанската војна во Шпанија, илјадници луѓе ја напуштаат земјата и преку Пиринеите бегаат во Франција. Меѓу нив се наоѓаат Росер, млада бремена жена, и Виктор Далмау, воен лекар и брат на загинатиот татко на детето на Росер. Со цел да преживеат, принудени се да склучат договорен брак. Потоа, заедно со уште две илјади шпански бегалци, успеваат да се качат на легендарниот брод „Винипег“, со кој познатиот поет Пабло Неруда, еден од ликовите во романот и чилеански конзул во Париз во тоа време, ја организира нивната евакуација во Чиле, држава што самиот Неруда ја опишува како: „долга реса крај морето“.

На новиот континент тие мора да се соочат со многу предизвици и во текот на неколку децении успеваат да живеат интегрирани во новата татковина, сè до државниот удар што ќе го собори претседателот Салвадор Аљенде, пријател на Виктор во играњето шах. Виктор и Росер повторно мора да го напуштат домот, но потоа, како што вели авторката: „ако човек живее доволно долго, круговите се затвораат“.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Долга реса крај морето

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Изабел Аљенде
  • Достапност: На залиха
  • 450 ден


Слични продукти

Ќерката на трговецот со свила

Ќерката на трговецот со свила

Незаборавна приказна за една жена растргната помеѓу два света…Француска Индокина, 1952 година. Кога ..

Автор:

500 ден

Затоа што те љубам

Затоа што те љубам

Трогателна човечка приказна во која се обединети трите најважни елементи во животот на секој човек: ..

Автор:

199 ден

Шиндлеровата листа

Шиндлеровата листа

Романот "Шиндлеровата листа" предизвикал опширна полемика поради покажувањето на еден друг поглед на..

Автор:

550 ден

Изгубената ќерка

Изгубената ќерка

Дали би се оддалечиле од сопственото дете само за да му овозможите спокоен живот? Кога срцето н..

Автор:

470 ден

Ознаки: dolga resa kraj moreto, izabel aljende