Археолошко ископување во антички хетитски град во близина на границата со Сирија ќе открие плочи напишани пред 3 000 години. Со нив почнува возбудливата приказна за животот на Патасана, главниот дворски писар, но почнуваат и – убиствата.

Под раководства на Есра, екипата од археолози ги вадат плочите, кои се најстарите пишани извори на светот и раскажуваат епизоди од животот на Патасана. Наоѓалиштето е на само дваесетина метри од Црниот гроб, кој мештаните го сметаат за свето место. Мудриот старец од селото е убиен, а селаните го толкуваат тоа како проклетство бидејќи се нарушува мирот на Црниот гроб. Во следните денови се случуваат уште две убиства. Капетанот ја почнува својата истрага во која мора да се соочи и со богатата историја на Газиантеп. Точно пред 78 години во оваа област се извршени три слични убиства. Есра смета дека убиецот се одмаздува за тоа, но капетанот Ешреф дека убиствата се дело на терористи.

Ода за крвавата судбина на овие простори, судбина што не се менува и е натопена во бруталност и љубов.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Патасана

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Ахмет Умит
  • Достапност: На залиха
  • 550 ден


Слични продукти

Длабоко во темнината

Изолирана планинска куќа. Совршено место за да побегнеш од сѐ и да одмориш малку. Толку изолирано ме..

Автор:

490 ден

Убавите девојки танцуваат

Келси беше 14 годишно девојче кое исчезна пред 7 години – се претпоставува дека е мртва. Последиците..

Автор:

450 ден

По погребот

Покојниот Ричард Абернети нема јасен наследник на неговиот имот, така што остава тестамент за поделб..

Автор:

380 ден

Најди ме

Рени е четиригодишно девојче и ќерка на сериски убиец. Нејзиниот татко ја користи како мамка: таа гл..

Автор:

450 ден

Ознаки: patasana, ahmet umit