• Најдобри намери

„Најдобри намери“ е семејна сага и прекрасна љубовна приказна напишана од еден од најголемите режисери на XX век. Инспириран од реални настани, ова е хибриден роман што спојува нарација, сценарио и мемоар, а ја раскажува приказната за првите брачни години на родителите на Бергман.

Во „Најдобри намери“ Ингмар Бергман го покажува својот врвен книжевен талент, плетејќи сложена приказна што функционира на повеќе нивоа, но тоа е, пред сè, приказна за љубовта како чудо само по себе, најчесто необјасниво и неразбирливо, но поврзано со нашите најважни животни одлуки.

Според романот во 1992 година е снимен и филм, награден со „Златна палма“ на Канскиот филмски фестивал.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Најдобри намери

  • Издавачка куќа: Артконект
  • Автор: Ингмар Бергман
  • Достапност: На залиха
  • 390 ден


Слични продукти

Тајната на сопругот

Тајната на сопругот

Во срцето на Тајната на сопругот лежи писмо кое не смее да биде прочитано… Драга моја Сесилија,..

Автор:

390 ден

Девојка од мал град

Девојка од мал град

Таа е девојка од мал град…Либерти Џоунс има соништа и одлучност што ќе ја одведат далеку од Велком, ..

Автор:

420 ден

Збогум, сеништа

Збогум, сеништа

Ида има триесет и нешто години, живее со својот сопруг во Рим и работи за радиостаница. Тукушто прис..

Автор:

300 ден

Љубовта е таа што не ја разбираме

Љубовта е таа што не ја разбираме

Еден врел јулски ден семејството се вози со автомобил, а потоа возачот наеднаш кочи и се случува кав..

Автор:

250 ден

Ознаки: najdobri nameri, ingmar bergman