Сула и Нел се неразделни другарки, а нивното пријателство, сепак, постојано е искушувано од трагедии и предавства кои не може да се простат. Така, и двете се соочуваат со прашањето дали најдобрите пријатели, всушност, стануваат најдобри непријатели.

„Сула“ е брилијантно напишан роман што само преку неколку епизоди од животот на главните ликови успева да изгради трогателен портрет на една заедница и на длабоките превирања во душите на двете млади жени. Роман за љубовта, пријателството, неверството, за тајните што не смеат да се споделат дури ни со најблиските. Прекрасно дело на Тони Морисон, добитничка на Нобеловата награда за литература.

„Екстравагантно убаво и живо дело, истовремено смешно и горчливо… како крик преполн со љубов и гнев.“ - Њујорк тајмс

„Токму во ликовите како Сула до израз доаѓаат оригиналноста и писателската моќ на Тони Морисон.“ - Нејшн

„Роман за митските моќи на жените како мајки, заштитнички, вештерки и раскажувачки.“ - Тајмс

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Сула

  • Издавачка куќа: Артконект
  • Автор: Тони Морисон
  • Достапност: На залиха
  • 350 ден


Слични продукти

Проклетството на Палмизанови

Тој имаше право: црешите повторно ќе расцутат и ќе даваат сочни плодови. Повторно ќе се врати времет..

Автор:

400 ден

Чуварите на книгата

Во 1996 година, Хана Хит, стручњак за ретки книги, ја добива работата за која сонувала: конзервирање..

Автор:

450 ден

Американската авантуристка

Приказната за Џени Џером Черчил, мајката на Винстон Черчил, наследничка родена во Њујорк, ..

Автор:

650 ден

Мачорот што ги спаси книгите

Дедо ми отсекогаш велеше дека книгите поседуваат безмерна моќ. Која е вистинската моќ на книгит..

Автор:

340 ден

Ознаки: sula, toni morison