• Психологија на парите

Умешноста со парите зависи многу повеќе од начинот на кој се однесувате отколку од вашата интелигенција. А однесувањето тешко се учи, што важи дури и за најпаметните луѓе.

Пари, инвестиции, лични финансии и деловни одлуки – сите се изучуваат како наука заснована врз математиката во која податоците и формулите прецизно го одредуваат следниот чекор. Но во вистинскиот живот луѓето не носат финансиски одлуки врз основа на табели, туку одлучуваат додека се на вечера или во соба за состаноци – а во тие одлуки се обединуваат нивното минато, индивидуалните гледишта на светот, нивното его, гордоста и личниот поттик.

Во „Психологија на парите“ докажаниот автор Морган Хаусел во 19 поглавја ги истражува невообичаените ставови што луѓето ги имаат кон парите и ги учи како подобро да го разберат едно од најважните животни прашања.

„Ретко кој може да напише книга за финансиите со таква јасна прецизност како Морган Хаусел.“ - Даниел Х. Пинк

„Секој човек треба да има примерок од оваа книга.“ - Џејмс Клир

„Ставовите на Хаусел погодуваат право во целта: ги изложуваат нештата што никогаш претходно не биле кажани, а истовремено имаат и смисла.“ - Хауард Маркс

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Психологија на парите

  • Издавачка куќа: Три
  • Автор: Морган Хаусел
  • Достапност: На залиха
  • 500 ден


Слични продукти

7 Навики на успешните луѓе

7 Навики на успешните луѓе

7 Навики на успешните луѓе е обемна програма за развивање на свеста за тоа како досегашните перцепци..

Автор:

500 ден

Завист и благодарност

Завист и благодарност

Ова фасцинантно дело ќе ги ублажи вашите деструктивни емоции, како што се алчноста или зависта, и на..

Автор:

300 ден

Како да се здобијат пријатели и наклоност на луѓето

Како да се здобијат пријатели и наклоност на луѓето

Моќен и докажан водич што поттикна илјадници славни луѓе да стигнат до врвот на успехот во бизнисот ..

Автор:

400 ден

Управување со времето

Управување со времето

Вашиот успех најмногу зависи од способноста што ја имате за управување со времето. Едноставно е: кол..

Автор:

250 ден

Ознаки: psihologija na parite, morgan hausel