Пред Велигден, Емил оди во Џамбо да купи подароци за децата на сестра му Емили, која со семејството треба да си дојде за празникот од Португалија. Во Џамбо се судира со една девојка, на која ѝ го истура кафето врз белата кошула...

Емил брза кон болницата поради интервјуто за прием на асистент. Една кандидатка која била со најдобри квалификации, не се појавува на интервјуто, но во меѓувреме Емил го повикуваат поради итен случај за операција, што може да ја направи само тој – донесена е девојка со деведесет проценти изгореници на телото. Девојката нема идентитет поради непрепознатливост од изгорениците, но и поради губење на документите во несреќата. Која е девојката? Во болницата се појавува девојката која Емил ја запозна во Џамбо, но не е таа! Која е девојката од Џамбо, а која е таа која се појавува во болницата?

Приказната за близнаците се движи кон својот крај, со уште еден возбудлив дел во кој ќе бидат одговорени неодговорените прашања во претходните два.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Невообичаен Велигден

  • Издавачка куќа: Збор
  • Автор: Емилија Златкова Анастасова
  • Достапност: На залиха
  • 300 ден


Слични продукти

Близнаци

Дејствието во овој роман сe случува во блиско минато, приказна за една недозволена љубов помеѓу двај..

Автор:

320 ден

Будење

Романот "Будење" од Кејт Шопен е објавен во 1899 година и во истото време е окарактеризиран како сра..

Автор:

399 ден

Собата на пеперутките

Поузи Монтакју се приближува до својот седумдесетти роденден. Адмирал хаус, нејзиниот сакан дом од д..

Автор:

550 ден

Човекот кој шета книги

Многу често во хартијата се крие лекот. Понекогаш дури и за нешта за кои човек не ни знае дека му тр..

Автор:

320 ден

Ознаки: nevoobicaen veligden, emilija zlatkova anastasova