Сиетл, 1933

Самохраната мајка Вера Реј го бакнува своето тригодишно синче, Даниел, и оставајќи го дома сам затоа што нема никаков друг избор, со тешко срце заминува на работа во локален хотел каде што работи како собарка. Кога излегува од работа следното утро, гледа дека градот го покрил голем снег, иако е месец мај. Кога стигнува дома открива дека нејзиниот син исчезнал во текот на ноќта. Надвор, го наоѓа неговото сакано мече фрлено на подмрзнатата улица, а снегот веќе ги има скриено неговите стапки, како и на личноста што го зела.

Сиетл, 2010

Новинарката Клер Олдриџ добива задача да пишува за снежната бура, чуден феномен во мај кој се случил и пред осумдесет години и така дознава за нерешениот случај со киднапирање дете, па си се заколнува дека ќе ја открие вистината. Во процесот дознава дека таа и Вера може да се поврзани на неочекуван начин…

Авторката ја посветува книгата на секоја мајка што има изгубено дете, па самото тоа зборува за емоциите кои се вткаени во приказната.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Зима со мирис на капини

  • Издавачка куќа: Сакам Книги
  • Автор: Сара Џио
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден


Слични продукти

Другата сестра Болејн

Кога четиринаесетгодишната Мери Болејн доаѓа во дворецот, таа го привлекува вниманието на згодниот и..

Автор:

630 ден

Ветувањето на пчеларот

Со скршено срце и со надеж за нов почеток, Аби Ховс заминува на работа во внатрешноста на ..

Автор:

490 ден

Сабина

Сиромашна и без мираз, таткото на Сабина ја принудува да се омажи за богат аристократ. Животот на Са..

Автор:

490 ден

Атлас: Приказната на Тате Солт

1928 година, ПаризНајдоа едно момче, непосредно пред смртта. Го зеде едно учтиво семејство. Паметно ..

Автор:

940 ден

Ознаки: zima so miris na kapini, sara djio