Роман за слепата љубов, насилството и капитализмот. Базиран е на вистински настан – пожар на патнички траект во 1990 година, во кој загинаа 159 луѓе. Иако настанот е реален, ликовите се фиктивни.

Жена патува со автобус низ јужна Данска. Кога погледнува низ прозорецот, пред неа се појавува лик на маж со бела коса. Заслепена е од неговото лице, но не го препознава. Повторно се качува во автобусот, овој пат патувајќи во спротивната насока, и се симнува на местото каде што ѝ се појавил ликот на човекот. Во моментот кога се доближува до една куќа и заѕвонува на ѕвончето, пред неа се откриваат слики од животот на двајца луѓе, Курт и Меги.

Сопружниците живеат на фарма во своите подоцнежни години. Тука Курт ја започнува својата мала автобуска компанија, додека Меги води тивок живот, тонејќи во спомените. Во куќата тие се љубат и се караат. Како што изминуваат годините, караниците се сè почести, сѐ додека нивната врска не се распадне, оставајќи ги само со чувство на апатија. Тоа што на почетокот е пламена страст почнува да венее, а насилното минато и финансиските проблеми сѐ повеќе се испречуваат помеѓу нив. По нејзината смрт, еден бизнисмен го охрабрува Курт да инвестира во траект што ќе плови помеѓу Данска и Норвешка. Набрзо ги губи сите вложени пари откако траектот ќе изгори. Ги поминува своите последни денови сам и во сиромаштија. Спомените го измачуваат и почнува да ги слуша криковите на првородениот син.

Романот е наречен „најамбициозен книжевен потфат за 2020 година“.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Болка во џебот

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Аста Оливија Норденхоф
  • Достапност: На залиха
  • 250 ден


Слични продукти

Уметницата со кана

Живописен и заразен приказ на битката на една жена да се реализира себеси во општество кое е на раб ..

Автор:

490 ден

Куба од моите соништа

Од авторката на издавачкиот феномен и бестселер „Се гледаме во Хавана“ ни доаѓа приказната за преуба..

Автор:

450 ден

Додека те немаше

Лукас Абот и неговиот идентичен близнак пораснаа делејќи се - вклучително и репутацијата за смешно и..

Автор:

450 ден

Фати го зајакот

„Фати го зајакот“ е приказна за две жени и нивното сложено пријателство. Дванаесет години по нивната..

Автор:

290 ден

Ознаки: bolka vo djebot, asta olivija nordenhof