„Киберијада“ претставува уникатна збирка научнофантастични раскази за „најпрочуените конструктори“ Клапациј и Трурл, кои опиваат со својот хумор. Овие несекојдневни бајки и сказни го опишуваат барокот на Космосот. Говорат за кралеви и кралства, за витези и змејови, но временски сместени десетици илјади години во иднината, во светот на роботите и на интелигентните машини, кои еволуирале и оформиле различни општествени заедници во кои се случуваат секакви згоди и незгоди – трагични, хумористични, вџашувачки, необични. На овие страници роботите и ракетите се рамо до рамо со пиратите и вештерките. Во нив истовремено може да се распознаат и алузии на актуелни збиднувања од периодот на објавувањето на ова ремек-дело (1965).

Станислав Лем има изјавено дека „Киберијада“ е најубавата книга што ја напишал. Еден од неговите раскази („Патешествие седмо“) бил инспирација за компјутерската игра „SimCity“.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Киберијада

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Станислав Лем
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден


Слични продукти

Исповед

Велат дека Светецот од Санта Фе доаѓа да ти ја спаси душата - така што ќе ти го одземе животот. Нова..

Автор:

270 ден

Мрежа

По разводот, младата привлечна мајка Соња, се обидува да го задржи старателството над нејзиниот син ..

Автор:

299 ден

Мрежата на злото

Детективката Џесика Ниеми решава нов случај: Лиза Јамамото, една од најуспешните инфлуенсери во Финс..

Автор:

490 ден

Трагачот

Напнато и неивесно ремек-дело за осуетените соништа за бегство.По 25 години работа како полицаец во ..

Автор:

500 ден

Ознаки: kiberijada, stanislav lem