1791 година. Една студена февруарска ноќ, во тајна аптека скриена зад лажен ѕид, во задниот дел од темна лондонска уличка, Нела го чека својот најнов клиент. Некогаш почитувана исцелителка, сега го користи своето знаење за мрачна цел - им продава добро прикриени отрови на очајни жени, кои би убиле за да се ослободат од мажите во своите животи.

Правило бр. 1: Отровот никогаш не смее да се користи за да се повреди друга жена.

Правило бр. 2: Имињата на убиецот и жртвата мора да бидат запишани во дневникот на аптекарката.

Кога ќе се покаже дека нејзиниот нов клиент е дванаесетгодишно девојче по име Елајза, неочекуваното пријателство започнува низа настани кои го загрозуваат светот на Нела и се закануваат да ги разоткријат многуте жени чии имиња се запишани во нејзиниот дневник.

Во денешен Лондон, амбициозната историчарка Керолајн ја поминува осамено десетгодишнината од својот брак. Кога ќе најде старо аптекарско шишенце на брегот на реката Темза, поврзано со нерешените „аптекарски убиства“ што го прогонувале Лондон пред повеќе од два века, животот на Керолајн ќе се преплете со животот на Нела и Елајза во неверојатен пресврт на судбината...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Тајната аптека

  • Издавачка куќа: Букленд
  • Автор: Сара Пенер
  • Достапност: На залиха
  • 450 ден
  • 360 ден


Слични продукти

Прифатлив ризик

Сара Денинг е воена новинарка во армијата на САД на Блискиот Исток. Нејзиниот конвој е нападнат и та..

Автор:

360 ден 450 ден

Мртва ладна

Во бајковитото село Три Пајнс во Квебек, додека селаните се подготвуваат за Божиќ, некој се подготву..

Автор:

320 ден 400 ден

Тркачот

Бен Ричардс нема работа и нема среќа. Неговата осумнаесетмесечна ќерка е болна и ниту Бен ниту негов..

Автор:

312 ден 390 ден

Флоренс Грејс

Флори Бакли е сираче кое живее во Корнвол и иако животот не и е лесен, сепак таа е исполнета, трчајќ..

Автор:

392 ден 490 ден

Ознаки: tajnata apteka, sara pener