• Книгата на изгубени имиња

Најпродавана книга според Њујорк тајмс, инспирирана од вистински настани за животот на фалсификаторите на документи во време на Втората светска војна.

Ева Трауб Абрамс, библиотекарка од Флорида, која е речиси пред пензија, едно утро, редејќи книги на полиците, погледот и запира на една фотографија во едно списание кое лежи отворено на нејзиното биро. Таа се замрзнува, тоа е слика на книга што не ја видела повеќе од шеесет и пет години – книга која е позната под името „Книгата на изгубени имиња“.

1942 година, Ева е принудена да избега од Париз по апсењето на нејзиниот татко, полски Евреин. Наоѓајќи засолниште во едно мало планинско гратче во слободната зона, таа започнува да фалсификува лични документи за еврејските деца што бегаат во неутрална Швајцарија. Но, бришењето на луѓето има цена, и заедно со мистериозниот, убав фалсификатор по име Реми, Ева одлучува дека мора да најде начин да ги зачува вистинските имиња на децата кои се премногу мали за да се сетат кои се тие навистина. Записите што ги чуваат во „Книгата на изгубени имиња“ ќе станат уште поважни кога ќелијата на отпорот за која работат ќе биде предадена и Реми ќе исчезне…

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Книгата на изгубени имиња

  • Издавачка куќа: Култура
  • Автор: Кристин Хармел
  • Достапност: На залиха
  • 500 ден


Слични продукти

Маската од Венеција

Маската од Венеција

Драматична, исполнета со романса и неверојатни заговори, приказна за интригите, измамата, болката, љ..

Автор:

550 ден

Ти подарувам ѕвезди

Ти подарувам ѕвезди

Инспириран од една неверојатна вистинска приказна, „Ти подарувам ѕвезди“ е роман за пет неверојатни ..

Автор:

490 ден

Иларија

Иларија

Иларија е млада девојка, весела и среќна и опкружена со луѓе кои многу ја сакаат. Има неколку добри ..

Автор:

250 ден

Чудни цвеќиња

Чудни цвеќиња

Чудни цвеќиња е приказна за прогонството и враќањето, за загубата и откривањето, за залекувањето од ..

Автор:

350 ден

Ознаки: knigata na izgubeni iminja, kristin harmel