Оваа книга ќе ви помогне да изградите подобра емоционална врска со другите, но и да се откриете себеси. Ќе прочитате за некои од несвесните ментални процеси кои лежат во основата на чувствата и делувањето. Од една страна импулсите на љубовта, а од друга страна интеракцијата на омразата и агресијата. Два еминентни психолози дискутираат за инстинктивните извори на емоцијата – Мелани Клајн, чие учење довело до формирање на еден од најпознатите правци во психоанализата, познат како Клајнова психоанализа, и Џоун Ривиер, британска психоаналитичарка и преведувачка на Фројд. Разберете ја важноста на емоциите и нивниот понатамошен развиток. Ова ремек-дело е класичен водич до човековата психа и до несвесните агресии, кои денес стануваат сè поприсутни и пообемни, па оттаму е нужно нивно препознавање и лекување. Бидете архитекти на сопствената среќа!

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Љубов, омраза, лекување

  • Издавачка куќа: Ѓурѓа
  • Автор: Мелани Клајн, Џоун Ривиер
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден
  • 320 ден


Слични продукти

Мудар родител – време е за училиште

Во четвртата книга од серијалот "Мудар родител", Хедвиг Монтгомери ќе ги води родителите и старатели..

Автор:

520 ден 650 ден

Мудар родител - среќно бебе

Бебињата се чудо! Не е важно колку деца имате, искуството со секое е ново, различно, посебно, и како..

Автор:

480 ден 600 ден

Оружјата на критичкиот и лекот на негувачкиот родител

Јазикот коски нема, но коски крши, вели народната мудрост. А сите сме почувствувале дека некогаш збо..

Автор:

320 ден 400 ден

Дали финансиите се навистина (такво) страшило?!

Парите не се сѐ и не е сѐ во парите, но без нив не можеме да функционираме. Не можеме да го подобрим..

Автор:

480 ден 600 ден

Ознаки: ljubov omraza lekuvanje, melani klajn, djoun rivier