Духовит и практичен водич низ предизвиците на современото семејство.

Како да воспоставите добри односи во современите семејства? Во што е разликата меѓу современото комбинирано семејство и традиционалното биолошко семејство? Како да бидете добар самохран или добар "трет родител"? Што ако некоја трета личност го воспитува вашето дете? На кој начин лошите односи и непријателството меѓу разделените родители се одразуваат на децата? Зошто децата се чувствуваат лошо ако го засакаат "третиот родител"? Што да направите кога ривалството, нетрпеливоста и омразата ги уништуваат семејните односи?

Најџел Лата е новозеландски психолог и семеен психотерапевт, експерт за работа со деца со проблематично однесување. Автор на повеќе влијателни книги во поглед на воспитувањето на децата и семејниот живот. Татко е на два сина.

"Без оглед на тоа дали луѓето по разводот формираат нови семејства или им се посветуваат на децата како самохрани родители, често се збунети од конфликтите помеѓу новите и старите семејни улоги. Базирана на лошите искуства на другите луѓе, книгава е одличен ориентир кон подобри односи". - Д-р Зоран Миливојевиќ, психотерапевт

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Современо семејство

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Најџел Лата
  • Достапност: На залиха
  • 450 ден


Слични продукти

Менаџирање за иднината

Спојувањето на многу од највозбудливите идеи на Питер Ф. Дракер за економијата, деловните практики, ..

Автор:

699 ден

Животот е краток, направете го величествен

Вие имате моќ да го збогатите својот живот, моќ да ги надминете неволјите и да постигнете среќа, хар..

Автор:

320 ден

Моќта на умот : тајната на менталната магија

Mоќта на умот е монументално достигнување во науката за умот. Нејзината вредност денес е уште поизра..

Автор:

500 ден

Чудото на исправната мисла

Авторот нѐ учи дека она за кое копнееме, искрено го посакуваме и се стремиме да го достигнеме, има т..

Автор:

400 ден

Ознаки: sovremeno semejstvo, najdjel lata