Кој може да го победи силниот човек кој верува во себеси? Бидете сигурни дека вашиот успех никогаш не може да биде поголем од вашата самоувереност. Променете го погледот кон светот. Она што го гледате, она во што верувате, она за што непрекинато се борите да го постигнете – тоа е она кон што ќе се приближувате. Не постои мудрост со која еден човек може да направи нешто, ако самиот тој мисли дека не може да го направи. Препреките се тргаат од патот на решителната личност која верува во себеси.

Најбожественото наследство на човекот е способноста да сонува. Сонувачите отсекогаш биле оние кои го постигнувале навидум невозможното. Уште повеличествено е да се сонува кога ја имате борбеноста и упорноста кон целта, како и одлучноста соништата да се усогласат со реалноста. Запомнете – среќата е ехо на она што го правиме и мислиме.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Може оној што верува дека може

  • Издавачка куќа: Ѓурѓа
  • Автор: Орисон Свет Марден
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден


Слични продукти

Без оправдувања

За да бидете успешни не е потребно да сте родени под среќна ѕвезда, да бидете богати, да имате идеал..

Автор:

400 ден

Умешноста на војувањето

Напишана пред повеќе од 2000 години, оваа книга, што ја составил мистериозниот војник-филозоф, и ден..

Автор:

250 ден

Зборотерапија

Насмевката е најдобриот лек за сè… Особено насмевката која се издигнала над сите неволји и преживеал..

Автор:

399 ден

Психологија на сексуалноста

На овој свет ништо не е реално освен љубовта. Човек се изморува од размислување, па дури и од дејств..

Автор:

400 ден

Ознаки: moze onoj sto veruva deka moze, orison svet marden