Млада девојка од село од Прилепско, намачена од работа, сонува за подобар живот во главниот град, каде што со истиот напор ќе може да си обезбеди подостоинствен живот од моменталниот кој ѝ се чини како вртење во круг. На патот кон остварувањето на нејзиниот сон ја спречуваат непланираното раѓање дете и сопругот алкохоличар. Но наместо да го уништи нејзиниот сон, ќерка ѝ е причина уште поупорно да работи за неговото остварување. Многу борби и одрекувања се пред неа, но не ја запираат. Главниот град е под нејзините нозе, а таа се труди со сите сили како за себе, но многу повеќе за ќерка си да обезбеди достоинствен живот. Но, во таа борба за подобар живот за своето дете, таа се оддалечува токму од него.

Дали ќе успее во своите животни желби и како ќе се одрази сето тоа на неа и односот со ќерката? Дали успехот е гаранција за среќен живот?

Книга што ќе ве поттикне да размислувате за вредностите во животот. За приоритетите. За односите со блиските. Книга што мислите дека можете да предвидите како ќе заврши, ама на крај ќе ве остави во шок.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Мајка од магла

  • Издавачка куќа: Збор
  • Автор: Габриела Давидовска Баниќ
  • Достапност: In Stock
  • 320 ден


Слични продукти

Часовничарот

Потресен и мудар роман за немирната совест и болните семејни односи...Секоја вечер, додека ги закопч..

Автор:

250 ден

Модар накит

Филиз е девојче израснато во мало курдско село во Анадолија. На дванаесет години го запознава неколк..

Автор:

250 ден

Куќата на орхидеите

1939 година. Во светот беснее војна. Две семејства засекогаш се поврзани со тајни. Познатата пијанис..

Автор:

550 ден

Последната годишнина

Софи Ханивел отсекогаш се прашувала дали згрешила кога го оставила Томас Гордон. Бил совршен, но на ..

Автор:

490 ден

Ознаки: majka od magla, gabriela davidovska banikj