Израснат во екстремно религиско семејство, кога пораснал, педантно и безмилосно тргнал во поход да се одмазди на сите секти за своето несреќно и заробено детство. Планот му го загрозува шише, пронајдено на морски брег, а потоа со години заборавено во шкотска полициска станица. Во шишето се наоѓа порака што е мошне уништена и тешко читлива. Единствено може да се забележи: ПОМОШ!

Кога шишето стигнува во рацете на инспекторот Карл Морк во Данска, заедно со помошниците Асад и Роуз тој ќе успее да дешифрира повеќе букви од пораката. Станува јасно дека некаде во деведесеттите години две момчиња биле киднапирани, а ова шише е единствениот знак на живот што тие го испратиле. Но кои се момчињата и зошто нивните родители никогаш не пријавиле дека се исчезнати? И, што се случило со нив?

„Порака во шише“ во 2010 година ја доби престижната награда „Стаклен клуч“ во категоријата најдобар нордиски крими-роман на годината.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Порака во шише

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Јуси Адлер-Олсен
  • Достапност: На залиха
  • 500 ден


Слични продукти

Клубот на убиства во четврток

Брилијантна четворка со неколку скриени трикови во ракавите, жена полицаец со својот прв голем ..

Автор:

500 ден

Девојката од писмото

Срцепарателно писмо. Заклучена девојка. Нерешена мистерија.1956 година: Кога Ајви Џенкинс останува т..

Автор:

450 ден

Куќа без спомени

Исчезнатото момче е пронајдено во шумата кога веќе сите ја изгубиле надежта. Николин има дванаесет г..

Автор:

590 ден

Ловец на зајаци

Десет мали зајаци, сите облечени во бело,Се обидоа да летнат на небото со летачка.Врвцата на летачка..

Автор:

550 ден

Ознаки: poraka vo sise, jusi adler-olsen