Кога Кендра првпат ја посетува својата болна баба, таа ја замолува да ја запише нејзината приказна, пред да ја заборави…

Во 1937 година, животот на седумнаесетгодишната Ела се менува засекогаш кога е испратена да летува на прекрасниот Иле де Рѐ и се среќава со харизматичниот Кристоф. Тие го поминуваат летото заедно, истражувајќи ги песочните плажи на островот и кристално чистите води и за прв пат во животот, Ела се чувствува навистина слободна.

Но, избувнувањето на војната менува сѐ. Ела е принудена да се врати во Шкотска, каде волонтира за воените сили заедно со застрашувачкиот Ангус. Во овој нов свет, Ела се чувствува како да се оддалечува сѐ повеќе од она што го доживеа на Иле де Рѐ. Дали таа некогаш ќе успее да го најде својот пат назад? И дали тоа навистина го посакува?

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Море од спомени

  • Издавачка куќа: Култура
  • Автор: Фиона Валпи
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден


Слични продукти

А потоа ќе бидеме спасени

Во април, 1992 год. Аида има едвај шест години, кога заедно со мајка си бега од војната во Босна и Х..

Автор:

390 ден

Девојката која ја бркаше месечината

Ова е приказна полна со слатка магија, приказна во која две изгубени девојки го наоѓаат своето место..

Автор:

380 ден

Молба за Ерос

"Кога сум будна јас сум жена, но понекогаш во моите соништа јас сум и маж. Во секоја книга, телото н..

Автор:

449 ден

Без Мерит

Семејството Вос е сè освен нормално семејство. Живеат во пренаменета црква, што таткото ја нарекува ..

Автор:

420 ден

Ознаки: more od spomeni, fiona valpi