Во оваа книга егзотично убавата, но несреќна Алба живее на пловен дом на Темза, каде што ужива во луксузен живот, љубовници и недостиг на одговорност. Но, кога ќе најде портрет на својата покојна мајка Валентина, која речиси и не ја познава, Алба одлучува да отпатува во мајчиниот роден град за да ја открие вистината за неа. 

Во тоа мало медитеранско гратче со раскошна убавина открива приказни за декаденција, измама, предавство и убиство, за партизани и нацисти, за мештаните и благородниците во градот и на крајот - забранетата вистина. Воедно ја открива и дотогаш непознатата страна на својата природа, која и го отвора патот кон вистинската љубов...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Последното патување на Валентина

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Санта Монтефјоре
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден


Слични продукти

Спротивни светови

Забранета љубовна приказна на една извонредна жена која го раѓа сликарот Камиј Писаро – та..

Автор:

550 ден

Согласност

Повеќе од триесет години од настаните што ги опишува во својата книга, Ванеса Спрингора го претставу..

Автор:

430 ден

Даниел Штајн, преведувачот

„Животот е чудо“ – за вистински да ја доживееме оваа мисла некогаш ни треба – преведувач!Даниел Штај..

Автор:

600 ден

Кула од карти

Животот на Софија и Марко, и на нивното мало синче Тадеј, по случувањата од романот „Продолжи да оди..

Автор:

350 ден

Ознаки: poslednoto patuvanje na valentina, santa montefjore