• Не сум виновна

Федералното истражно биро побарало психијатриска процена на една од најпознатите затворенички во државата. Случајот и е доделен на докторката Хана Рајс, која оди во озлогласениот женски затвор во Индијана.

По спектакуларно бегство од затворот во кој била сместена првобитно, Сара Потер е фатена и повторно затворена. Во текот на неизвесната и исцрпувачка истрага, докторка Рајс доаѓа до вчудовидувачки откритија, истовремено составувајќи го мозаикот на комплексната личност на Сара.

Во голема мера различни, двете жени на необичен начин се зближуваат и стануваат сојузнички, кога ќе сфатат дека животот им е во опасност.

"Беа соучеснички во болката, во животот што беше тежок и неправеден, но од кој човек не смееше да се откаже. Зошто животот е дар што човек не може тукутака да го отфрли, да му го подари на друг или да го скрие во кутијата со спомени. И покрај се, вреди човек да се бори за него..."

Во својот најнов роман "Не сум виновна", Јелена Бачиќ Алимпиќ, авторката на многубројни бестселери, виртуозно ја раскажува интригантната приказна за судбината на две жени што се нашле пред бездната на животот, но и опстанале благодарение на храброста, упорноста и борбата.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Не сум виновна

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Јелена Бачиќ Алимпиќ
  • Достапност: На залиха
  • 450 ден
  • 383 ден


  • 1 или повеќе 383 ден

Ознаки: ne sum vinovna, jelena bacikj alimpikj