Во 1942 година за време на Втората Светска војна во Полска, Томаш ја запроси Алина. Од тогаш таа го мереше времето до секое следно видување. Но, откако нацистите го окупираа местото, тие наоѓаа нови длабочини на суровост; неа ѝ преостана само да го мери просторот помеѓу очајот и надежта за животот на нејзиниот сакан – Томаш.

Во 2019 година, Алис – внука на Алина, целосно ѝ се промени животот кога на нејзиниот син му е дијагностициран – Аутизам. Таа прави сѐ за да го зачува својот брак. Но, кога нејзината баба е хоспитализирана; скриена кутија со тајни открива излитена фотографија, мал кожен чевел и писмо, кое води директно во Полска, во потрага по минатото кои го носеа како багаж, нејзините претци.

Ткаенината на нивните животи полека се раздвојува; откривајќи една вистина, којa беше тешко да се каже и една голема љубов – која го параше срцето и повторно го шиеше...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Работите што не можеме да ги кажеме

  • 490 ден


Слични продукти

Мостот на Клеј

Овој прекрасен роман претставува мултигенерациска семејна сага за пет браќа по смртта на нивната мај..

Автор:

390 ден

Збогум, сеништа

Ида има триесет и нешто години, живее со својот сопруг во Рим и работи за радиостаница. Тукушто прис..

Автор:

300 ден

Танцувај со мене

По долго време, легендарната Сузан Елизабет Филипс се враќа со емотивен роман за женскоста, дивите с..

Автор:

520 ден

Последната куќа од улицата

Дијана Чејмберлен е убедливо виртуоз за приказни исполнети со длабоки емоции. Проникливоста во човеч..

Автор:

500 ден

Ознаки: rabotite sto ne mozeme da gi kazeme, keli rimer