Страсна, раскошна приказна за изградбата на познатиот дворец Таџ Махал и распадот на едно владетелско семејство.

Оваа книга ќе ве однесе во 17 век, во Хундистан, чиј владетел, скршен од болка по својата почината сакана жена, во нејзин спомен започнува да гради величенствен монумент кој ќе сведочи за нивната љубов. Тоа е светски познатиот Таџ Махал.

Приказната за љубовта на нејзините родители е раскажана од аголот на нивната ќерка, принцезата Џаханара, испреплетувајќи ја со сопствената животна приказна и недозволената љубов кон славниот градител...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Под мермерно небо

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Џон Шорз
  • Достапност: На залиха
  • 450 ден


Слични продукти

Кога верувавме во сирени

Срцето може буквално да боли, не метафорично – од тежината на споменот, копнежот и бесот.Пред многу ..

Автор:

500 ден

Само пријатели

Дали е подобро никогаш да не се вљубиш или да се вљубиш во некој кој не можеш да го имаш?Ова е прика..

Автор:

350 ден

Уметноста на соблекувањето

“Во оваа пикантна драма за готвење, стриптиз и семејни вредности, Леман покажува дека љубовта ги поб..

Автор:

499 ден

Париската библиотека

Годината е 1939-та, а местото е Париз. На младата, убава и амбициозна парижанка Одил Суше сè ù оди о..

Автор:

350 ден

Ознаки: pod mermerno nebo, djon sorz