Осумгодишното сираче Бет Хармон е тивко и повлечено девојче со невпечатлива појава. Така е сè додека не ја изигра првата партија шах. Нејзините сетила се изоструваат, размислува појасно и првпат во животот чувствува дека има контрола.

На 16-годишна возраст, таа веќе се натпреварува на „Отвореното првенство на САД“. Но, како што ги усовршува вештините на шахот и зачекорува на патот на успехот, нејзината изолација станува сè позастрашувачка, а помислата за бегство сè попримамлива.

Роман на којшто е базирана истоимената мегапопуларна ТВ-серија на „Нетфликс“.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Дамски гамбит

  • Издавачка куќа: Арс Ламина
  • Автор: Волтер Тевис
  • Достапност: На залиха
  • 420 ден


Слични продукти

Вагонот со сираци

Моќна приказна за пријателството, која се одвива во циркус кој патува низ Европа за време на Втора с..

Автор:

450 ден

Маскарада

Семејството на Елена Бисет решава да го помине последното лето во нивниот модерен дом на островот Ме..

Автор:

490 ден

Празна мапа

Ана, Алжбјета и Анежка. Три жени, три поколенија, една фамилија и многу животни пресврти, трауми и т..

Автор:

380 ден

Нултиот час

Дали човек може да добие нова шанса кога најлошото, најстрашното, најдлабокото страдање веќе се случ..

Автор:

500 ден

Ознаки: damski gambit, volter tevis