Секој човек има некоја лузна на себе. Понекогаш помала, понекогаш поголема, но секогаш тоа е лузна што останала во душата. Голема дури како цела бразда. Лузна која животот му ја нанел некому, а судбината му ја наменила. Морал да ја изживее и да се издигне над неа, за да продолжи понатаму. А тие луѓе сите ние ги гледаме и среќаваме секојдневно, но не ги забележуваме. Погледнуваме во нивните очи, а не ја гледаме нивната болка, не забележуваме што е тоа што ја избраздило нивната душа. Немаме ниту време, ниту желба да се запрашаме што се крие зад нивните очи, често полни со тага, со кои нѐ погледнуваат. Едноставно ги одминуваме, не забележувајќи колку нашиот поглед, еден миг што ќе го одвоиме за нив, им е потребен.

Токму таквите луѓе со лузни на душата се инспирација за оваа книга, во која се сместени 15 вистински приказни. Тие се настанати во текот на долгогодишната работа на Наде Стојилковиќ како новинар, која како слушател и евидентичар ги бележела нивните судбини, среќавајќи се со тие луѓе и со нивните судбини во своето работно и животно искуство.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Куклата на Ана

  • Издавачка куќа: Сакам Книги
  • Автор: Наде Стојилковиќ
  • Достапност: На залиха
  • 250 ден


Слични продукти

Малибу во пламен

Четворица познати браќа и сестри организираат епска забава за да го прослават крајот на летото. Но, ..

Автор:

480 ден

Девет совршени туѓинци

Дали десет дена во здравствено одморалиште навистина можат да ве променат засекогаш? Овие девет..

Автор:

480 ден

Ноќта кога ја напуштив Прага

Напуштајќи го нејзиниот роден град, Ингрид со себе го зема само нејзиниот син, знаејќи дека тоа е ед..

Автор:

350 ден

Џентлмен во Москва

„Романот е исполнет со енергија од бројни авантури, љубовни афери и пресврти на судбината“. - Волстр..

Автор:

550 ден

Ознаки: kuklata na ana, nade stojilkovikj