Од мирните канали на Бриж, до елегантните простории на „Кралскиот замок Вавел“ и длабоко под земјата во античкиот полски рудник за сол, Малоун е фатен среде смртоносна војна – чиј исход се претвора во тајна позната како „Варшавскиот протокол“.

Откако поранешниот агент на Министерството за правда Котон Малоун беше сведок на кражба на една реликвија, тој од својата бивша шефица Стефани Нил дознава дека наскоро ќе се одржи приватна аукција каде што на највисокиот понудувач ќе му бидат дадени информации за претседателот на Полска, уцена што ја сакаат и САД и Русија, но од многу различни причини.

Цената за присуство на аукцијата е една од реликвиите, па Малоун е испратен во замок во Полска за да го украде илјада години старото Свето копје, значајно не само за христијаните, туку и за полскиот народ. Но, ништо не оди според планираното и Малоун е втурнат во крвава битка меѓу три нации околу информациите што, доколку бидат откриени, може да го променат балансот на силите во Европа.

Во најновиот бестселер на Њујорк тајмс „Варшавскиот протокол“, авторот ве води во една незамислива авантура каде што сте сведоци на исчезнувањето на седумте скапоцени реликвии „Арма Кристи“ од светилиштата низ целиот свет, кои се дел од распнувањето на Исус Христос.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Варшавскиот протокол

  • Издавачка куќа: Култура
  • Автор: Стив Бери
  • Достапност: На залиха
  • 550 ден


Слични продукти

Професори на смртта 2

Професори на смртта 2

Виктор Филатов, генерал во пензија на руската разузнавачка служба ГРУ:"Дејан Лучиќ е единствениот пи..

Автор:

499 ден

Хотел меѓу две војни

Хотел меѓу две војни

Хотел меѓу две војни“ е смел и богат псевдоисториски роман за љубовта на Мустафа Кемал Ататурк и Еле..

Автор:

420 ден

Бесконечен

Бесконечен

Неговата сопруга е мртва, но тој зборува со неa! Дали тој има шизофренија или пак е реалност? Е..

Автор:

480 ден

Затвори ги очите

Затвори ги очите

Ако ти се пикне под кожа, тој ќе те уништи. Ако се караш со него, ќе те победи. Бегај и ни..

Автор:

490 ден

Ознаки: varsavskiot protokol, stiv beri