Семејството Вос е сè освен нормално семејство. Живеат во пренаменета црква, што таткото ја нарекува Долар Вос. Кога мајката, која преживува рак, почнува да живее во подрумот, таткото се преженува за нејзината поранешна медицинска сестра. На малечкиот полубрат не му е дозволено да прави или јаде што и да е забавно, а најстариот брат е иритантно совршен. Потоа, тука е Мерит.

Мерит Вос собира трофеи што не ги освоила и тајните што семејството ја присилува да ги чува. Додека пребарува трофеи во локалната антикварница, го наоѓа Саган. Неговите духовитост и неапологетски идеализам ја разоружуваат и во неа повторно ја разгоруваат искрата живот – сè додека не открие дека тој е комплетно недостапен. Мерит уште повеќе се повлекува во себе, посматрајќи го семејството од страна, откривајќи тајна што ниту еден трофеј во светот не може да ја поправи.

Не можејќи повеќе да живее во лага, Мерит решава да ја разниша илузијата за среќно семејство од кое никогаш не била дел и да ги напушти засекогаш. Кога планот за бегство не и успева, принудена е да се справи со последиците од кажувањето на вистината и губењето на момчето кое го сака.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Без Мерит

  • Издавачка куќа: Арс Ламина
  • Автор: Колин Хувер
  • Достапност: На залиха
  • 420 ден
  • 336 ден


Слични продукти

28 лета

Кога Линк, синот на Малори Блесинг, ќе добие барање од мајка си да се јави на еден телефонски број и..

Автор:

400 ден 500 ден

Флерт, уцени и високи потпетици

Викторија е експерт за одење на интервјуа и рандевуа. Таа е малку несмасна, но крајно симпатична хер..

Автор:

280 ден 350 ден

Среќа е да пијам чај со тебе

Атикус Крафтсмен, млад британски џентлмен кој работи во семејната издавачка куќа и голем љубител на ..

Автор:

360 ден 450 ден

Продавницата за сувенири во Техеран

Во 1953 година во Техеран: две лица за првпат се сретнуваат во една мала продавница – литературна оа..

Автор:

368 ден 460 ден

Ознаки: bez merit, kolin huver