Ен Галахер растела воодушевена и маѓепсана од приказните за Ирска на нејзиниот дедо. Скршена од неговата смрт, таа заминува во неговиот дом од детството за да ја истури неговата пепел таму. Но, совладана од спомените од човекот што го обожавала и проголтана од историја што никогаш не ја знаела, таа патува во друго време.

Но Ирска во 1921 година е опасно време, на раб на војна. А Ен се буди токму таму, во тоа опасно време, повредена и дезориентирана. За неа се грижи доктор Томас Смит, старател на едно младо момче кое за чудо ѝ е познато од некаде. Кога ја помешуваат со одамна исчезнатата мајка на момчето, Ен го присвојува нејзиниот идентитет, убедена дека исчезнувањето на жената е некако поврзано со нејзиното.

Кога тензијата расте, Томас се приклучува на ирскиот отпор за независност, а и Ен се вмешува во конфликт покрај него. Распната помеѓу историјата и своето срце, таа мора да одлучи дали е подготвена да се откаже од својот стар живот за нов живот со љубов каква што мислела дека никогаш нема да пронајде. Но, на крајот, не се знае дали тој избор воопшто е во нејзини раце…

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Што знае ветрот

  • Издавачка куќа: Сакам Книги
  • Автор: Ејми Хармон
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден


Слични продукти

Продавницата за сувенири во Техеран

Во 1953 година во Техеран: две лица за првпат се сретнуваат во една мала продавница – литературна оа..

Автор:

460 ден

Прекрасен свету, каде си

Емоционална драма што се чита во еден здив.Ретки се длабоките пријателства како она на младата роман..

Автор:

500 ден

Збогум, сеништа

Ида има триесет и нешто години, живее со својот сопруг во Рим и работи за радиостаница. Тукушто прис..

Автор:

300 ден

Клучот на Сара

Париз, 1942 година: Сара, десетгодишна Еврејка, е брутално упасена од француската полиција, зае..

Автор:

450 ден

Ознаки: sto znae vetrot, ejmi harmon