Најчитаниот автор на научна фантастика во светот конечно на македонски, со едно од најважните Sci-Fi дела во историјата – „Соларис“!

На една истражувачката станица што се наоѓа на планетата Соларис, целата прекриена со огромен жив океан, доаѓа нов член на експедицијата. Веднаш по слетувањето, Крис Келвин го вознемируваат чудните однесувања на членовите од екипажот. Открива дека еден од нив, доктор Гибариан, извршил самоубиство, а во просториите на станицата се појавиле суштества што ги креирал „океанот“, односно материјализираните спомени за ликови или нешта од најдлабоко потиснатите делови од умовите на истражувачите. Во моментот кога Крис почнува да се истражува себеси, почнуваат компликациите…

Романот „Соларис“ има огромно влијание врз уметноста. Најпозната од трите филмски адаптации е онаа на Андреј Тарковски од 1972 година, за која тој ја доби главната награда во Кан.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Соларис

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Станислав Лем
  • Достапност: На залиха
  • 300 ден


Слични продукти

Девојката од писмото

Срцепарателно писмо. Заклучена девојка. Нерешена мистерија.1956 година: Кога Ајви Џенкинс останува т..

Автор:

450 ден

Под ѓаволовиот мост

Клејтон е почитуван семеен човек; татко, сопруг, професор, тренер и училишен советник, кој пред пове..

Автор:

490 ден

Каде е Емили?

Еден јулски ден, сите членови на семејството Деборјановски се враќаат во својот дом од различни пату..

Автор:

300 ден

Играта на шепнувачот

Во полицијата дошол телефонски повик од една фирма оддалечена петнаесетина километри од градот. Испл..

Автор:

450 ден

Ознаки: solaris, stanislav lem