Ова е една привлечна приказна за три млади жени кои се соочуваат со невозможен избор. Како ќе им пресуди историјата, на нив и на нивните семејства?

Париз, 1940. Во градот окупиран од нацистите, три млади кројачки се обидуваат да продолжат со својот живот најдобро што можат. Но, трите девојки кријат животни тајни. Мирел, обележана од војната, се бори за Отпорот; Клер е во врска со германски офицер; а вмешаноста на Вивиен е нешто што таа не може да го сподели со ниту една од нив.

Две генерации подоцна, внуката на Клер, Хариет, пристигнува во Париз, очајна да најде врска со своето минато. Живеејќи и работејќи во истата зграда на улицата „Кардинал“, таа ја дознава вистината за својата баба, но и за себе, таа открива семејна историја која е тешка и болна.

Во време на војна, трите кројачки се соочуваат со невозможен избор кога нивните тајни активности ги ставаат во огромна опасност. Лојални една кон друга, загрозени од нечие предавство, дали можат да ја преживеат најмрачната ера во историјата без да бидат распарчени?

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Дарбата на кројачката

  • Издавачка куќа: Култура
  • Автор: Фиона Валпи
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден


Слични продукти

Телефонската говорница на крајот од светот

Книгата е инспирирана од вистинска телефонска говорница што се наоѓа во североисточниот дел на Јапон..

Автор:

350 ден

28 лета

Кога Линк, синот на Малори Блесинг, ќе добие барање од мајка си да се јави на еден телефонски број и..

Автор:

500 ден

Литературно друштво за книги и пити од островот Гернзи

Во 1946 година во Лондон: едно писмо пристигнува до писателката Џулија, од нејзин фасциниран и сраме..

Автор:

460 ден

Никогаш повеќе нема да ме видиш

Кога сопругот на Бети се враќа од војна тешко повреден и неприсебен со физчки и психички лузни, тој ..

Автор:

470 ден

Ознаки: darbata na krojackata, fiona valpi