Зошто некои луѓе успеваат, а други не?

Споделувајќи сознанија од своите истражувања, Анџела Дакворт објаснува зошто талентот е речиси неважен за постигнување успех. Наместо тоа, вели таа, вистинските достигнувања се определени од сосема поинакви лични особини како што е препознавањето на страста и истрајноста до остварување на целта.

Анџела целото детство го слушала својот татко како ѝ вели: „Не, дефинитивно не си гениј“. Сепак, мошне млада ја добила стипендијата „Мекaртур“, која се нарекува „стипендија за гении“ и е симбол на официјалното признавање на исклучителноста.

Потпирајќи се на својата лична исповед и професионално истражување, Дакворт го опишува патот на учење, дообразување и советување,  со што покажува дека она што навистина води до успех не е генијалноста, туку посебен спој на карактерот во кој се вплеткани страста и долготрајната упорност.

Прониклива, остроумна, победнички настроена, ова е книга што го менува животот – задолжително четиво за секој што сака да успее!

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Моќта на цврстиот карактер

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Анџела Дакворт
  • Достапност: На залиха
  • 500 ден


Слични продукти

Моќта на самодовербата

Моќта на самодовербата е неверојатна книга што ви дава бесценети совети и конкретни насоки за себера..

Автор:

400 ден

Љубов, омраза, лекување

Оваа книга ќе ви помогне да изградите подобра емоционална врска со другите, но и да се откриете себе..

Автор:

400 ден

Остани спокоен со Сенека

Се чувствувам изгубено, како да не сум на вистинскиот пат. Се споредувам со другите и се чувств..

Автор:

280 ден

Кафе - муабет со себеси

Уморни сте од едноличното секојдневие без инспирација? Сакате живот полн со авантури остварувајќи ги..

Автор:

360 ден

Ознаки: mokjta na cvrstiot karakter, andjela dakvort