Светот на овие хрватски бајки е необичен и прекрасен, а магичните фантазии на Мажураниќ се незаборавни. Тие го воодушевуваат читателот и се наменети за деца (и возрасни) кои сакаат да се нурнат во безвременски приказни и да ја откријат својата љубов кон надреалното, животните ситуации и љубовта кон читањето. На децата да им го олеснат разбирањето на светот на возрасните, а на возрасните да не заборават да бидат деца и што е највредното во животот.

Чуда и изненадувања има многу, а приказните се исклучително разновидни и шарени. Покрај тоа, тие нудат проучување на културата, традициите и разбирањето на другите луѓе и моделираат позитивни квалитети. Книга за сите кои сакаат да го гледаат светот со свои очи, да го замислуваат со својот ум, за сите кои веруваат во чудесното и сакаат да влезат во нови фантастични светови.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Басни и бајки

  • Издавачка куќа: Ѓурѓа
  • Автор: Ивана Брлиќ Мажураниќ
  • Достапност: На залиха
  • 300 ден


Слични продукти

Демонот од училишната библиотека

Некои книги кријат пораки од некој друг свет. Затоа нема да се чудиме кога ќе прочитаме дека во една..

Автор:

250 ден

Исидора Мун оди на одмор

Исидора Мун е посебна, бидејќи е поинаква.Мајка и е самовила, татко и е вампир, а таа е по малку од ..

Автор:

350 ден

Како што милувате

„Целиот свет е сцена...“ Една од најцитираните реченици од Шекспир првпат се среќава во оваа драма. ..

Автор:

160 ден

Малерите на Макс Крамбли - Хаос во основното училиште

О не, Макс Крамбли повторно се најде во незгода. Вториот дел од серијалот за вашиот омилен палавко...

Автор:

270 ден

Ознаки: basni i bajki, ivana brlikj mazuranikj