Нови авантури и нови посетители во светот на госпоѓа Тркалезна. Еден ден Ирија, Бруно и неговиот коњ Полжав влегуваат во шумата и пристигнуваат до еден необичен и чуден свет, каде што ги запознаваат госпоѓа Тркалезна и другите ликови, кои ни се веќе познати од првата книга како госпоѓа Будалеста, Зипирити, змејот наречен Грозоморен и многу други нови ликови.

Втората и последна книга од серијата „Госпоѓа Тркалезна“ од Виржиниа де Кастро и Алмеида е објавена во 1943 година. Исто како и во претходното дело, писателката им дава предност на хуморот и на бесмисленоста што Луис Карол ги има прочуено со својата „Алиса во земјата на чудата“. Виржиниа Алмеида е исто така способна да вметне вистински историски настани. Во претходното дело раскажуваше за битките од времето на последниот крал на Португалија, Афонсо Хенрикес, а во овој дел прикажува историски и митолошки елементи од античка Грција, Римското Царство и др.

Ова е истовремено и последната книга од серијалот и воопшто последната книга на Виржиниа де Кастро и Алмеида, која починува во 1945 година.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Авантурите на госпоѓа Тркалезна, том 2

  • Издавачка куќа: Арс Ламина
  • Автор: Виржиниа де Кастро и Алмеида
  • Достапност: На залиха
  • 300 ден
  • 240 ден


Слични продукти

Кика и г. Несоница

Приказна за имагинативна, активна петгодишна девојка Кика, која заедно со својот измислен пријател г..

Автор:

240 ден 300 ден

Исидора Мун и ѕвездата паѓалка

Исидора Мун е посебна бидејќи е поинаква. Мајка ù е самовила, татко ù е вампир, а таа е по малку од ..

Автор:

280 ден 350 ден

Агентот на орбулаторот

Авантурата продолжува!Кога Биг Бен, во Лондон, одеднаш престана да чука, Вилијам знаеше дека се подг..

Автор:

280 ден 350 ден

Волшебната книга

„Волшебната книга“ од Фатих Ердоган е една од најпознатите книги за деца во Турција, во поново време..

Автор:

200 ден 250 ден

Ознаки: avanturite na gospogja trkalezna