Семејството на Ага Џан со векови е едно од најпознатите и најмоќни семејства во градот. Тие живеат во раскошна куќа поврзана со џамијата. Верни на муслиманската традиција, секоја нивна генерација „раѓа“ по еден имам, духовен лидер на своето време. Кога умира имамот Алсабери, семејството го избира Галгал. Но неговите проповеди имаат политички конотации. Галгал се приклучува на антиамериканското движење и бега во друг град.

Имамот е важен човек, но важен е и Ага Џан, богат трговец и писател. Тој сфаќа дека големите општествени промени носат тешки времиња. Сѐ повеќе членови на семејството ја напуштаат куќата на џамијата и тргнуваат по различни патишта. Како одговор на слободниот живот, група предводена од Хомеини ја презема власта. Сите оние што не го почитуваат исламот на ист начин како што тоа го прави тие се егзекутирани на самото место.

Роман за богатството на иранската култура, суштината на исламот, уметноста, човековата природа, влијанието на радиото и телевизијата.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Куќата на џамијата

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Кадер Абдолах
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден


Слични продукти

Невеста во Борџии

Борџии се стара шпанска лоза, која успева во ренесансна Италија да стане најмоќното и најкорумпирано..

Автор:

550 ден

Кирка

Магична книга која ткае поинаква приказна за волшебничката Кирка.Неугледна, повлечена и без никакви ..

Автор:

500 ден

Воздишката на Сузана

Моќно дело за љубовта, за пријателството, како и за љубовта на родителите кон децата.Сузана Либескин..

Автор:

350 ден

Тајната аптека

1791 година. Една студена февруарска ноќ, во тајна аптека скриена зад лажен ѕид, во задниот дел..

Автор:

450 ден

Ознаки: kukjata na djamijata, kader abdolah