Не можеме да побегнеме од она што сме. Секогаш кога ќе се погледнеме во огледало, секојпат кога ќе почувствуваме личен или професионален неуспех, приливот повторно доаѓа, потсетувајќи не на сопствената слабост, кукавичлук и самопожртвуваност. И остануваме без оправдувања. Ете зошто ни треба некој кого ќе го спасиме, или пак ќе го проколнеме. Некој предмет на нашата љубов или на нашата омраза. Некој кој ќе не принуди да заборавиме.

Кога Изабел, шпанска аристократка која живее во пронацистичка Шпанија во 1941 година се вмешува во заговорот за убиството на нејзиниот сопруг, ја предава нејзиниот таинствен љубовник. Ефектите од нејзиното предавство завршуваат со сурова борба за моќ на обете семејства и владата во наредните три генерации, испреплетувајќи ја нејзината приказна со онаа на младиот адвокат Марија Бенгочеа четириесет години подоцна. За време на обидот за преврат во 1981 година Марија е обвинета дека била дел од за говорот за бегство од затвор на човек кого успешно го судела за убиство.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Тагата на самурајот

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Виктор Дел Арбол
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден


Слични продукти

Трамонтана

Животот се полни целосно токму во празнината. Има убавина и во неприпаѓањето. Во тоа да бидеш е..

Автор:

300 ден

Касичка со љубов

Животот на Искра се менува драстично кога за првпат дознава за петте јазици на љубовта. Искра разбир..

Автор:

200 ден

Куклата на Ана

Секој човек има некоја лузна на себе. Понекогаш помала, понекогаш поголема, но секогаш тоа е лузна ш..

Автор:

250 ден

Последната пролет во Париз

Една сосема обична старост и рутинска новинарска задача ќе ги спои судбините на две непознати жени. ..

Автор:

450 ден

Ознаки: tagata na samurajot, viktor del arbol