Атрактивна, храбра, остроумна… но, сепак немажена.

Англија, XIX век. Сибила е богата бунтовна наследничка. Поради нејзината силна волја и прогресивни ставови, таа не може да најде маж што ќе ѝ парира. На дваесет и три години ја третираат како дете и се чувствува задушено во куќата на нејзиниот татко кој ја контролира.

Кога Бенџамин – амбициозен вработен во трговската компанија на нејзиниот татко – покажува интерес за неа, таа сфаќа дека тој ѝ е единствена шанса за бегство и заминува со него во Мароко. Таму Сибила ужива во својата новооткриена слобода, станува успешна во бизнисот и за прв пат се вљубува во харизматичен, убав Французин.

Оваа егзотична сага нè води директно во срцето на Мароко, каде во изобилие има: шафран, портокали, килибар, морско оревче… на отворениот хоризонт кој нуди бескрајни можности, но и значителен број опасности.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Лавицата од Мароко

  • Издавачка куќа: Книгохоличари
  • Автор: Џулија Дросен
  • Достапност: На залиха
  • 450 ден


Слични продукти

Зима со мирис на капини

Сиетл, 1933Самохраната мајка Вера Реј го бакнува своето тригодишно синче, Даниел, и оставајќи го дом..

Автор:

400 ден

Татјана и Александар 2

Татјана е осумнаесетгодишна трудна вдовица кога бега од војната во Ленинград со надеж за нов живот в..

Автор:

500 ден

Љубовна замка

Итан е човек кој има контрола над сè, но лесно ја губи кога е во прашање Брин. Тој е толку заштитнич..

Автор:

480 ден

Пурпурната наметка

Продолжувајќи ја приказната за византиската царица Теодора и цар Јустинијан, "Пурпурната наметка" ни..

Автор:

550 ден

Ознаки: lavicata od maroko, djulija drosen