Мароко, 1941 год.

Франција е падната под нацистичка окупација, дванаесетгодишната Џози бега со своето семејство во Казабланка. Животот е интензивен како сонцето, секоја глетка, мирис и звук ги будат сите сетила во овој град исполнет со извонредни ликови. Тоа е свет што е далеку од сите проблеми, а Џози го сака тоа.

Седумдесет години подоцна.

Едно ново пристигнување во опојниот пристанишен град. Зои, тешко се справува со проблемите во бракот, нејзината ќерка и нејзиниот нов живот како иселеник во едно за неа непознато место. Но, кога открива мала дрвена кутија и дневник од 1940-тите под даските од спалната соба, Зои влегува во светот на младата Џози, која сведочела за многу поинаква Казабланка.

Можат ли сеќаваќата на Џози да и помогнат на Зои да ја претвори трагедијата во надеж и да ја пронајде потребната утеха за да го излечи своето скршено срце?

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Раскажувачот од Казабланка

  • Издавачка куќа: Култура
  • Автор: Фиона Валпи
  • Достапност: На залиха
  • 520 ден


Слични продукти

Даниел Штајн, преведувачот

„Животот е чудо“ – за вистински да ја доживееме оваа мисла некогаш ни треба – преведувач!Даниел Штај..

Автор:

600 ден

Остани

Лукас е четиринаесетгодишно момче кое расте во дисфункционално семејство, додека неговиот брат води ..

Автор:

460 ден

Последната книжарница во Лондон

Безвременски роман за храброста, љубовта и трајната моќ на книгите, инспириран од вистинска приказна..

Автор:

450 ден

Птиците умираат пеејќи

Роман според кој е снимена славната телевизиска хит серија.Меги е ќерка на сиромашни доселеници од А..

Автор:

600 ден

Ознаки: raskazuvacot od kazablanka, fiona valpi