Само таа знаеше како да ја разгори страста на најмоќниот и стана единствената Французинка – царица на Отоманската империја. Со ораторски вештини, за само пет дена, Ејме го освои срцето на султанот и нејзиниот живот драматично се смени, а со тоа и нејзиното име Накшидил, што значи „извезена на срцето”.

Таа го направи невозможното возможно: ја погази вековната традиција и за прв пат христијанка застана на престолот на најголемата Отоманска империја и стана султанка. Поради наклонетоста на султанот во борба за моќ, многу лукави и мудри жени стануваат нејзини немилосрдни ривалки и ѝ изготвуваат опaсни заговори… Дали нејзиното знаење може да го надмине нивното?

Две историски приказни длабоко испреплетени за двете најголеми светски империи, една за „Убавата султанка”, а друга за нејзината братучетка Роуз, кои и двете беа предодредени да станат кралици… Едната покрај императорот Наполеон Бонапарта, а другата одзади.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Убавата султанка

  • 450 ден


Слични продукти

Што знае ветрот

Ен Галахер растела воодушевена и маѓепсана од приказните за Ирска на нејзиниот дедо. Скршена од него..

Автор:

490 ден

Другата сестра Болејн

Кога четиринаесетгодишната Мери Болејн доаѓа во дворецот, таа го привлекува вниманието на згодниот и..

Автор:

630 ден

Конци на судбината

Возбудлив историски и шпионски роман во кој се испреплетуваат високата мода, политичките заговори и ..

Автор:

650 ден

Под мермерно небо

Страсна, раскошна приказна за изградбата на познатиот дворец Таџ Махал и распадот на едно владетелск..

Автор:

450 ден

Ознаки: ubavata sultanka, zija vesli