#0 МИА КРИГЕР И ХОЛГЕР МУНК

Во четвртата книга од серијалот преведен на триесет и три јазици, Самуел Бјорк како потврен крими-мајстор нè враќа во минатото и на првиот случај на двајцата познати инспектори.

Тела на две убиени единаесетгодишни момчиња се пронајдени на поле среде Шведска. Помеѓу нив – бел зајак. Во дневникот на една од жртвите стои загадочна исповед: „Утре излегува месечината. Се плашам од Волкот.“ Случајот останува неразјаснет. Осум години подоцна, уште две деца се убиени на сличен начин во близина на Осло, а помеѓу нив – мртва лисица.

На Холгер Мунк, шеф во новата единица во одделението за убиства, му треба помош во решавањето на случајот. Добива препорака за младата кадетка Миа Кригер, која на испитите на академијата постигнува невообичаено високи оценки.

Мунк и Миа заедно копаат по темните, гнасни случаи, што стануваат многу поинтригантни отколку што можат да замислат, а масло на огнот долева веста за исчезнувањето на уште две дечиња…

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Волкот

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Самуел Бјорк
  • Достапност: На залиха
  • 450 ден


Слични продукти

Демнач во ноќта

Неидентификувано женско тело пристигнува во мртовечницата во Лос Анџелес. Причината за смртта сѐ ушт..

Автор:

490 ден

Големи мали лаги

Училиштето Пириви е мало, прекрасно основно школо во близина на плажа каде децата учат дека насилств..

Автор:

400 ден

Градината на пеперутките

Во една изолирана стаклена палата има стаклена градина. Во оваа градина растат разнобојни цветови, б..

Автор:

490 ден

Еден по еден

„Ми треба Вашата помош, детективе. Оган или вода?“Детективот Роберт Хантер добива анонимен повик и ч..

Автор:

490 ден

Ознаки: volkot, samuel bjork