Таа и нејзината другарка којашто ја има измислено се неразделни. Но, дали таа е жената која ја води низ животот или е само плод на имагинација?

Мејси е самохрана мајка која никогаш не ги исполнува очекувањата на најблиските. Таткото на нејзината ќерка ја гледа како да е психички нестабилна, но сепак тој ја прогонува. Каде и да оди, што и да прави, тој секогаш е таму да ги потенцира нејзините недостатоци и неуспеси.

Еден телефонски повик ѝ го менува животот во целост. Нејзината мајка е во кома и таа треба да донесе одлука дали да живее или да ја остави, и да ги напушти неа и нејзиниот предобар татко кој се соочува со обвинение за злоупотреба и занемарување. Тој ја чувал нејзината мајка три дена во кома без да повика итна помош. Нејзе не ѝ е јасно, како таткото што некогаш го сакаше, го изгуби паметот и од добар човек се претвори во монструм – неговата фантазија бега од реалноста и работите иако се измислица, ги прави да изгледаат реални…

И сè додека Мејси бара одговори, наидува на неискажливи тајни една по друга… одговорите ја враќаат назад во детството и таа станува опседната со девојчето со кое си играла како мала, кое порасна во жена. Откако знае за себе, таа е поврзана со неа. Принудена да ги истражи нејзините најмрачни спомени, открива за ликот кој ѝ е животна водилка – Марли, и конечно ја дознава вистината: дали таа навистина е реалност или трик на нејзината меморија која си играла со неа?

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Шепни ми нешто

  • Издавачка куќа: Книгохоличари
  • Автор: Кери Ен Кинг
  • Достапност: На залиха
  • 480 ден


Слични продукти

Новогодишна ноќ

Едно среќно семејство, по многу години престој во Германија, за Нова година се враќа во Македонија, ..

Автор:

300 ден

Затворениот ковчег

Леди Ателинда Плејфорд е една од омилените авторки на книги за деца. Таа приредува забава на својот ..

Автор:

400 ден

Фрагменти од слики

Там е 11 годишно девојче. Таа иако никогаш немаше покажано интерес за визуелна уметност, цртежите ко..

Автор:

420 ден

Повикот на кукавицата

Број 1 интернационален бестселер. Напнат крими-роман сместен во атмосферата на Лондон – од тивк..

Автор:

550 ден

Ознаки: sepni mi nesto, keri en king