„Имаш среќа што не го запали светлото…“

Една млада негувателка е доживотно трауматизирана кога го наоѓа својот пациент, јавниот обвинител Николсон, брутално убиен во неговиот кревет. Самиот чин делува апсурдно – Николсон имал рак во терминална фаза и му останувале само уште неколку недели живот. Но она што најмногу го шокира детективот Роберт Хантер е „уметничкото дело“ што убиецот го има оставено зад себе на местото на злосторството.

Хантер не се сомнева дека убиецот се обидува да комуницира со полицијата, но методот што го има одбрано е крајно необичен – нешто што Хантер го нема сретнато никогаш во својата кариера. И никако не може да разбере која би можела да биде скриената порака.

Токму кога Хантер и неговиот партнер Гарсија сметаат дека пронаоѓаат добра трага, се појавува и ново тело – и ново „уметничко дело“. Но не можат да пронајдат поврзаност помеѓу првата и втората жртва, па упорно тапкаат во место. Хантер е во трка со времето и со Скулпторот на смртта, кој пак се подготвува за последните финеси на своето ремек дело.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Скулптор на смртта

  • Издавачка куќа: Сакам Книги
  • Автор: Крис Картер
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден


Слични продукти

Оксфордски убиства

Оксфордски убиства е книга што ќе ве држи уловени во приказната до последниот збор. Во романот се ра..

Автор:

300 ден

Шепкачот

По ненадејната смрт на неговата млада жена, Том Кенеди смета дека она што може да им помогне нему и ..

Автор:

450 ден

Никогаш не лажи

Еден нов брачен пар е во потрага по куќата од нивните соништа. Но, кога го посетуваат големиот и изо..

Автор:

520 ден

Се колнам

Трауматичното минато и кошмарите од детството ја поттикнаа Бри да стане најдобра детективка за убист..

Автор:

480 ден

Ознаки: skulptor na smrtta, kris karter