1917 год. Првата светска војна е во својот зенит, кога Хејзел и Џејмс првпат се среќаваат на една забава во Лондон. Таа е срамежлива и талентирана пијанистка; тој е новопечен војник со соништа да стане архитект. Кога ќе се вљубат, тоа е на прв поглед и длабоко, но набргу Џејмс е испратен на полињата на смртта.

Обри Едвардс е исто така упатен накај рововите. Талентираниот музичар кој свирел во Карнеги Хол е член на 15. њујоршка пешадија, афроамерикански полк испратен во Европа да помогне да се стави крај на големата војна. Љубовта е последното нешто што му е на ум. Но, тоа е пред да ја сретне Колет Фурние, белгиска пејачка која веќе преживеала ужасна трагедија од рацете на Германците.

Триесет години откако судбината ќе ги поврзе овие четворица љубовници, грчката божица Афродита им ја раскажува нивната приказна на нејзиниот сопруг Хефест и на нејзиниот љубовник Арес во луксузна хотелска соба на Менхетн во екот на Втората светска војна...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Војна и љубов

  • Издавачка куќа: Арс Ламина
  • Автор: Џули Бери
  • Достапност: На залиха
  • 520 ден
  • 416 ден


Слични продукти

Мојот неодолив сосед

Првата ноќ откако Керолајн се вселува во нејзиниот фантастичен нов стан во Сан Франциско, таа сфаќа ..

Автор:

336 ден 420 ден

Исплашените

Впечатлива приказна за Сулеима и Насим кој решава да ја прекине нивната врска, и од Сирија да замине..

Автор:

280 ден 350 ден

Ветувањето на пчеларот

Со скршено срце и со надеж за нов почеток, Аби Ховс заминува на работа во внатрешноста на ..

Автор:

392 ден 490 ден

Кога верувавме во сирени

Срцето може буквално да боли, не метафорично – од тежината на споменот, копнежот и бесот.Пред многу ..

Автор:

400 ден 500 ден

Ознаки: vojna i ljubov, djuli beri