• Јапонски бајки

Овде се претставени најубавите бајки од Далечниот Исток и од други делови на Азискиот Континент. Дваесет и две неверојатни приказни за херојството, итроштината и доброто срце, но и за љубомората, алчноста и одмаздата. Изборот на овие убави, интересни и поучни бајки ги содржи најпознатите јапонски бајки, како што се: Врабецот со исечен јазик, Авантурите на Кинтаро, Среќниот ловец и вештиот риболовец, Сечачот на бамбус и месечевото дете и многу други возбудливи раскази.

Овие неверојатни приказни ги доближуваат до нас егзотичните вкусови, традиции и обичаи на оваа земја. Прекрасен подарок за секое дете, но и за сите оние кои сакаат да запловат во нови, фантастични светови.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Јапонски бајки

  • Издавачка куќа: Ѓурѓа
  • Автор: Јеи Теодора Озаки
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден
  • 340 ден


Слични продукти

Приказни за момчиња кои не се плашат да бидат поинакви

Приказни за момчиња кои не се плашат да бидат поинакви

Инспиративна колекција од сто приказни за славни и не толку славни мажи од минатото до денес кои го ..

Автор:

672 ден 790 ден

Крал Лир

Крал Лир

„Крал Лир“ е една од најголемите трагедии на драмскиот мајстор Вилијам Шекспир. Драмата се фокусира ..

Автор:

136 ден 160 ден

Двата цара

Двата цара

Одеднаш, низ дрвјата здогледа една срна како трча. Тој го збодна коњот и почна да ја брка.Срнат..

Автор:

143 ден 168 ден

Исидора Мун настапува на шоу

Исидора Мун настапува на шоу

Исидора Мун е посебна, бидејќи е поинаква.Мајка и е самовила, татко и е вампир, а таа е по малку од ..

Автор:

247 ден 290 ден

Ознаки: japonski bajki, jei teodora ozaki