• Реконструкција

Мајка го убива својот четиригодишен син и се самоубива, без да остави проштално писмо, ниту какво било објаснување на трагичниот настан. По смртта на братчето и мајката, Елишка расне со десетгодишна празнина наместо детство. Нејзиниот живот се распаѓа на два дела: едниот го живее деветгодишното девојче во нормалното четиричлено семејство, а другиот го живее студентката Елишка, која одлучува да го расветли кобниот настан.

Зошто мајка ѝ го направила тоа? Зошто ја поштедила Елишка? Зарем мајката може да го убие сопственото дете? Какви причини треба да постојат за тоа? Тоа се само дел од прашањата што читателот се обидува да ги одговори заедно со Елишка во текот на овој несекојдневен и зашеметувачки роман.

Викторие Ханишова (1980) дипломирала англистика и германистика на Карловиот универзитет во Прага. Како писателка дебитира во 2015 година со успешниот роман "Анешка" и оттогаш е едно од најголемите откритија во чешката книжевност. Во 2018 година го напиша романот "Печуркарката", преведен и издаден во Македонија во 2019 година во издание на Муза. Романот "Реконструкција" ја заокружува слободната трилогија од романи на тема психологија на односите во нефункционално семејствo.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Реконструкција

  • Издавачка куќа: Муза
  • Автор: Викторие Ханишова
  • Достапност: На залиха
  • 350 ден


Слични продукти

Сестрите од Версај

Сестрите од Версај

Низ дворските кулоари кружат приказни дека на младиот крал Луј XV по седум години брак му здодеала н..

Автор:

450 ден

Тајната колиба на плажата

Тајната колиба на плажата

Историска драма за Втора Светска Војна, сага за недозволена љубов, убиство и одамна загубена слика…Л..

Автор:

400 ден

Додека има ѕвезди

Додека има ѕвезди

Уживајќи со својот свршеник во романтична вечера во еден од најубавите ресторани во Сиетл, Кејли раз..

Автор:

490 ден

Моето полноќно сонце

Моето полноќно сонце

Животот е убав за триесетгодишниот Овен Стерлинг. Но, кога за време на медениот месец ќе му се случи..

Автор:

420 ден

Ознаки: rekonstrukcija, viktorie hanisova