• Диссомнии

"Диссомнии" е сижејно комплексен роман со исклучително непредвидлив тек на раскажаните настани. Дејството е со многу пресврти и содржи елементи на трилер, хорор и психолошки роман. Читателот од самиот почеток ужива во сите раскажувачки нишки, но оставен е до пред самиот крај да се прашува каде води сето тоа и со што ќе резултираат сите елементи на личната и семејната драма на раскажувачот, изненадувачки преплетени со колективната драма, предизвикана од општествени немири.

"Роман каков што досега не видела македонската литература. Уште еднаш, можеби најсилно досега, Станојоски се покажува како мајстор за заплети, брзина, акција и изобилство од дејство, шокантен во самиот крај. Да, ова е роман кој шокира и трајно се врежува во меморијата." - Фросина Пармаковска

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Диссомнии

  • Издавачка куќа: Муза
  • Автор: Игор Станојоски
  • Достапност: На залиха
  • 350 ден


Слични продукти

Сигурен ризик

Сигурен ризик

Две години по своето враќање од Виена, полицискиот инспектор Виктор Николов живее мирен живот во Ско..

Автор:

350 ден

Ослободување

Ослободување

Брилијантна и неизвесна приказна за мрачната страна на друштвените медиуми. Книгата ќе те натера да ..

Автор:

400 ден

Пациентот

Пациентот

ПРЕД ЕДНА ГОДИНА: Тил Беркхоф го сака својот син Макс со цело срце. Но и покрај тоа што го чуваат ка..

Автор:

450 ден

Ако прозбориш

Ако прозбориш

Вистинска приказна за три сестри, Ники, Сами и Тори. По повеќе од една деценија го слушнаа зборот Ма..

Автор:

500 ден

Ознаки: dissomnii, igor stanojoski