• Гаргара

Во 2004 година, непосредно пред Портокаловата револуција, Орест отвора подземно кафуле во западноукраинскиот град Лавов. Го нарекува Гаргара, според името на кафулето што постоело во 1963 година на истото место. Старото кафуле во 1963 година исчезнало под неразјаснети околности. Од него останала само Книгата за пофалби и поплаки, која содржи два автобиографски раскази. Орест заедно со својата пријателка тргнува во ризична потрага по авторите на расказите во Книгата за пофалби и поплаки и истовремено се обидува да го расветли мистериозното исчезнување на кафулето во 1963 година.

"Ваков роман се дочекува на нозе… Јазикот му „спие“ во стилот, стилот му „спие“ во структурата, структурата му „спие“ во одлично изведениот роман…" - Оливера Ќорвезироска

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Гаргара

  • Издавачка куќа: Муза
  • Автор: Игор Станојоски
  • Достапност: На залиха
  • 340 ден


Слични продукти

Крововите на Техеран

Крововите на Техеран

Во едно од соседствата во главниот град на Иран, Паша го поминува летото во 1973-та на покривот од н..

Автор:

380 ден

Пред да те пуштам да заминеш

Пред да те пуштам да заминеш

Лекси и Ени беа двe неразделни сестри. Уште како деца не можеа една без друга. Кога нивниот татко не..

Автор:

470 ден

Ќерката на трговецот со свила

Ќерката на трговецот со свила

Незаборавна приказна за една жена растргната помеѓу два света…Француска Индокина, 1952 година. Кога ..

Автор:

500 ден

Островот на пеликаните

Островот на пеликаните

Уште една крими-драма што е сосем поинаква од која било книга од тој жанр. Дејството ги следи с..

Автор:

400 ден

Ознаки: gargara, igor stanojoski